Çermik İlçesi

Türkiyemizin gezmeye görmeye değer yerlerinden Çermik İlçesi , Diyarbakır iline bağlı Çermik ilçesinde bulunmaktadır.Çermik İlçesi , Diyarbakır ili Çermik ilcesinde görmeye değer bir yer. Çermik İlçesi nasıl gidilir, Çermik İlçesi nerede, Çermik İlçesi hakkında bilgi

Eklenme Tarihi: 8.11.2012 00:00:00 Okunma Sayısı: 4963 Aldığı Oy: 11
Çermik İlçesi

Eski ismi Aberna dır. İlçe bugünkü ismini ise dünyaca meşhur kaplıcalarından almıştır. Çermik in 2006 tarihi itibariyle merkez nüfusu 21.000 civarıdır. Ayrıca ilçede Artuklu Beyliği döneminden kalma birçok tarihi eser mevcuttur. Bunların başlıcaları Haburman Köprüsü, Çeteci Abdullah Paşa Medresesi ve Çermik Hamamı dır. Çermik Belediyesi tarih ve kültür eseri olan Haburman köprüsünü korumak amacıyla araç geçişine kapatmış ve yol ihtiyacını karşılamak için yaklaşık 20 metre yanına ek bir köprü yapmıştır. Düğünlerde folklorik esintiler kısmen de olsa görülür.

Çermiğin geçim kaynağı özellikle yurtdışında çalışanların yolladığı dövizler, şehirdışına giden mevsimlik işçiler, mermer ocakları ve Çermik Kaplıcası dır. Ayrıca Memur nüfusunun çok olması Şehir ekonomisini hareketli kılmaktadır.

En önemli yemeği Meftunedir. Kadınların en büyük eğlencesi Mart ayındaki oğlak eğlencesidir.

Çermik ilçesinin nüfusunun Türkler, Zazalar ve Kürtlerden oluşturur.

1. Dünya Savaşı dönemine kadar Ermenilerin ilçede nüfus bakımından çoğunluk olduğu iddia edilir. Güneydoğu kültürü hakimdir. 1720 yılında Sivas ve Güneydoğu illerine gelen "Herikli" Türkmenlerinin ev sahipliği yaptığı eski büyük Türkmen şehri ve Türk düşünür Ziya Gökalp in memleketi olan Çermik te Türkmen yoğunluğu her geçen gün azalmakta olup Türkçe ve Zazaca konuşulur. Çermik te bağcılık oldukça ilerlemiştir ve özellikle köylerin geçim kaynağı durumundadır.


Sayfa adresi: http://www.turkiyedegez.com/283-cermik_ilcesi_-hakkinda-bilgi.html

Büyük Akdağ Otel: Telefon Numarası: +90 412 461 42 46

BEREKET LAHMACUN PİDE VE KEBAP SALONU: Telefon :( 412 ) 257 12 02

Herhangi bir yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...

Yorum Yaz...
Ad*  
Email  
Yorum*  

Çermik İlçesi , Diyarbakır ili, Çermik ilçesi, Çermik İlçesi neresi, Çermik İlçesi nasıl gidilir, Çermik İlçesi nerede, Çermik İlçesi hakkında, Diyarbakır, Çermik, Gezi Sitesi, Gezi, Tatil, Tatil Sitesi, Tatil Yerleri, Gezi Yerleri


Siteye yeni eklenen yerler hakkında bilgilenmek için elektronik posta adresinizi kayıt ediniz...