Manisa Ağlayan Kaya

Türkiyemizin gezmeye görmeye değer yerlerinden Manisa Ağlayan Kaya, Manisa iline bağlı Merkez ilçesinde bulunmaktadır.Manisa Ağlayan Kaya, Manisa ili Merkez ilcesinde görmeye değer bir yer. Manisa Ağlayan Kaya nasıl gidilir, Manisa Ağlayan Kaya nerede, Manisa Ağlayan Kaya hakkında bilgi

Eklenme Tarihi: 23.12.2012 00:00:00 Okunma Sayısı: 6285 Aldığı Oy: 14
Manisa Ağlayan Kaya

Bir Lydia efsanesi der ki Magnesia nıngüneyinde yükselen Spil Dağı’nın (SPYLOS ZAPASLA) mekân olduğu öykülerden biri de Niobe’ye aittir.
Tantalos un kızı Niobe, Manisa’da doğmuş, yine efsaneye göre tanrıça Leto ile birlikte büyümüş, onunla arkadaşlık etmiştir. Daha sonra Thebai Kralı Amphion ile evlenen Niobe’nin yedi kız, yedi erkek olmak üzere ondört çocuğu olur. Bu olay üzerine Niobe kendini öyle beğenir ki Thebai kadınlarının büyük saygı duyduğu tanrıça Leto’nun onuruna tütsü yakmak için toplanılan tapınakta insanlara emir veren bir sesle “İnsanlar! Neden Leto’yu önere ediyorsunuz, kraliçeniz ben varken? Neden Leto’ya tapıyorsunuz? Onun sadece iki çocuğu var. Benim ise ondört! Alkışlarınızı ve adaklarınızı bana yapın, ona değil!” der. Leto bunları duyunca çok üzülür ve öfkelenir. Niobenin cezalandırılmasını ister. Çocukları Artemis ve Apollo’yu yanına çağırarak durumu anlattığında iyi kardeş Niobe’ye hak ettiği cezayı vermek için harekete geçerler. Niobe’nin yedi oğlu Kitheron dağının kayalıklarla örtülü sarp yamaçlarında avlanırken Apollo öğle vakti onları kıstırdı ve görünmez okları ile yedisini de öldürdü. Refakatçilerinin yakarışlarını duyan Niobe hızla olay yerine gider ve kızları da onu izler. Niobe oğullarının üzerine kapanarak acıyla çığlıklar atar. O an yasta olmasına rağmen halka, gururlu bir şekilde, Leto’ya “sen henüz zaferi kazanmadın. Çünkü hala senden daha değerliyim. Yedi çocuğum kaldı, senin ise sadece iki çocuğun var” cümlesini daha bitirmeden Artemis yedi okla kızlarını da öldürüyor. Çocukların cesetleri 10 gün sonra tanrılar tarafından gömülür. Niobe çocuklarının başına gelen bu olay üzerine günlerce ağlar ve çocuklarının öldüğü dağa çıkıp Zeus’tan kendisini kayaya çevirmesini ister. Zeus’ta bu acılı annenin isteğini yerine getirip onu çocuklarının cenazesinin başında bir kayaya çevirir. 
Karaköy semti Çaybaşı Mevkii’nde kadın başı şeklindeki bu kayanın göz çukuru şeklindeki girintilerinden yakın zamana kadar sızan su damlaları Niobe’nin gözyaşları olarak yorumlanır ve halk arasında “Ağlayan Kaya” adıyla anılır. Yakından bakıldığında doğal bir kaya oluşumu, batı yönünden biraz uzaklaşılarak bakıldığında ise kadın başı şeklinde görünen bu kaya günümüzde en çok ziyaret edilen yerlerden biri olmuştur.


Resim GalerisiSayfa adresi: http://www.turkiyedegez.com/1173-manisa_aglayan_kaya-hakkinda-bilgi.html

1.Hotel Arma Keçili Köy Mh., 45030 Manisa (0236) 233 4141

1.Büyük Dede Lokantası M.Kemalpaşa Cad. No:48 Manisa 0236 231 20 46

Herhangi bir yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...

Yorum Yaz...
Ad*  
Email  
Yorum*  

Manisa Ağlayan Kaya, Manisa ili, Merkez ilçesi, Manisa Ağlayan Kaya neresi, Manisa Ağlayan Kaya nasıl gidilir, Manisa Ağlayan Kaya nerede, Manisa Ağlayan Kaya hakkında, Manisa, Merkez, Gezi Sitesi, Gezi, Tatil, Tatil Sitesi, Tatil Yerleri, Gezi Yerleri


Siteye yeni eklenen yerler hakkında bilgilenmek için elektronik posta adresinizi kayıt ediniz...