Mesir Macunu Şenlikleri

Türkiyemizin gezmeye görmeye değer yerlerinden Mesir Macunu Şenlikleri , Manisa iline bağlı Merkez ilçesinde bulunmaktadır.Mesir Macunu Şenlikleri , Manisa ili Merkez ilcesinde görmeye değer bir yer. Mesir Macunu Şenlikleri nasıl gidilir, Mesir Macunu Şenlikleri nerede, Mesir Macunu Şenlikleri hakkında bilgi

Eklenme Tarihi: 23.12.2012 00:00:00 Okunma Sayısı: 3777 Aldığı Oy: 1
Mesir Macunu Şenlikleri

Mesir macunu, 41 çeşit baharat ve şifalı ottan oluşan bir macun çeşididir. İlk olarak Yavuz Sultan Selim in eşi Ayşe Hafsa Sultan hastalanınca dönemin ünlü ve başarılı hekimi Merkez Efendi tarafından kullanılmıştır. Daha sonra halk tarafından rağbet görünce halka da dağıtılmaya başlanılmış ve en sonunda tarifi öğrenilmiştir.

Mesir macununun genel özellikleri, hoş lezzeti ve kokusudur. Vücuda kuvvet, kalbe ferahlık verir, damağı kuvvetlendirir, dikkati arttirir, siniri yatıştırır, nefes darlığı, başdönmesi, sırt, belağrısı, siyatik ve romatizmaya iyi gelir, kanı temizler, göğsü yumuşatır, idrar zorluğunu giderir ve iştah açar.

Manisa (il) da her yıl Mesir Festivali düzenlenir. Merkez Efendi nin Ayşe Hafsa Sultan ı mesir macunuyla iyileştirmesi canlandırılır, halk oyunları oynanır ve halka mesir macunu dağıtılır.


Resim GalerisiSayfa adresi: http://www.turkiyedegez.com/1171-mesir_macunu_senlikleri_-hakkinda-bilgi.html

1.Anemon Manisa Keçili Köy Mh., 45030 (0236) 233 4141

1.Bican Usta Restaurant Anafartalar Mah. 1.Sok. No:3 0236 231 25 69

Herhangi bir yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...

Yorum Yaz...
Ad*  
Email  
Yorum*  

Mesir Macunu Şenlikleri , Manisa ili, Merkez ilçesi, Mesir Macunu Şenlikleri neresi, Mesir Macunu Şenlikleri nasıl gidilir, Mesir Macunu Şenlikleri nerede, Mesir Macunu Şenlikleri hakkında, Manisa, Merkez, Gezi Sitesi, Gezi, Tatil, Tatil Sitesi, Tatil Yerleri, Gezi Yerleri


Siteye yeni eklenen yerler hakkında bilgilenmek için elektronik posta adresinizi kayıt ediniz...