Kayseri Kalesi

Türkiyemizin gezmeye görmeye değer yerlerinden Kayseri Kalesi, Kayseri iline bağlı Melikgazi ilçesinde bulunmaktadır.Kayseri Kalesi, Kayseri ili Melikgazi ilcesinde görmeye değer bir yer. Kayseri Kalesi nasıl gidilir, Kayseri Kalesi nerede, Kayseri Kalesi hakkında bilgi

Eklenme Tarihi: 16.03.2013 00:00:00 Okunma Sayısı: 5392 Aldığı Oy: 38
Kayseri Kalesi

 Kayseri surları ve kalesi şehir merkezinde geniş bir alana sahiptir. Roma İmporaloru III. Gordianus zamanına (M.S 238-244) ait sikkelerdeki bilgilere göre bu tarihte Kayseri’de surların inşa edilmiş olduğu anlaşılmaktadır. Bizanslılar döneminde Justinian (6.yy) şehri koruyabilmek için esas suru daraltmıştır. Bugün hala sağlam olan Kale iki kısımdan oluşmaktadır. Dış sur ve burçlardan meydana gelen dış kale ve iç kaledir.
Dış Kale: Tarihi Kayseri iç kalesini, dışarıda Düvenönü’nde Kiçikapıya, oradan Yoğunburç ve Cumhuriyet alanına kadar geniş mekanda içine alan Dış Kalenin üzerinde kitabeye rastlanmadığından, yapılış tarihi hakkında kesin bilgi bulunmuyor. Ancak dördüncü asırda Caesarea’nın, Justinien tarafından surlarla çevrildiği biliniyor. Vaktiyle Boyacı Kapısı, Kiçikapı, Sivas Kapısı, Yeni Kapı, Atpazarı ve Meydan Kapısı ile dışarıya açılan surlar, tahrip olmuştur. Dış Kale, savunma gayesiyle, tonoz ve kemerlerle yüksek tutulmuş beden duvarlarıyla inşa edilmiştir.
İç Kale: İç Kale, hiç bir yönden dış kale ile bağlı bulunmamaktadır. Müstakil bir yapı durumundadır. kuzeyden güneye 800 m. Doğudan batıya 200 m. Uzunluğundadır. Kalenin 19 burcu bulunmakta ve bu burçlar 3 m. Genişliğindeki duvarlara yaslanmaktadır. Kalenin biri kuzeydoğusunda, diğeri de kazancılar çarşısına bakan güneyinde olmak üzere iki kapısı bulunmaktadır. Sonradan Cumhuriyet Meydanına bakan üçüncü bir kapı daha açılmıştır. Kale içi, kuyumcular tarafından çarşı olarak kullanılmakta olup ayrıca Fatih dönemine ait Kale Camisi bulunmaktadır. Kayseri Kalesinin üzerinde ilave onarımlarla ilgili birkaç kitabe bulunmakla beraber kimin tarafından ve ne zaman yapıldığına dair kesin bir bilgi yoktur.


Resim GalerisiSayfa adresi: http://www.turkiyedegez.com/2513-kayseri_kalesi-hakkinda-bilgi.html

Asberlin Otel: Camikebir Mah. Park Cad. No:21 Melikgazi / Kayseri Tel: 0352 222 66 20

HACI BABA ET LOKANTASI: Sivas Cad. No:13/A İlçe Kocasinan/Kayseri Tel: 0352 232 70 70

Herhangi bir yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...

Yorum Yaz...
Ad*  
Email  
Yorum*  

Kayseri Kalesi, Kayseri ili, Melikgazi ilçesi, Kayseri Kalesi neresi, Kayseri Kalesi nasıl gidilir, Kayseri Kalesi nerede, Kayseri Kalesi hakkında, Kayseri, Melikgazi, Gezi Sitesi, Gezi, Tatil, Tatil Sitesi, Tatil Yerleri, Gezi Yerleri


Siteye yeni eklenen yerler hakkında bilgilenmek için elektronik posta adresinizi kayıt ediniz...